Tetanus

Očkování je plně hrazeno.

Přeočkování se provádí po 10 až 15 letech jednou dávkou, po více letech třemi dávkami.

Chřipka

Chřipka je akutní a vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které se přenáší kapénkovou nákazou. Nejčastěji se vyskytuje v prosinci až březnu. Očkuje se v podzimních měsících (od listopadu). Přeočkování se doporučuje každý rok. Účinnost je 80%, to znamená, že až 20% očk ovaných může onemocnět, ale průběh je v těchto případech mírnější než u neočkovaných. Cena očkovací vakcíny je cca 300 Kč za dávku.

Žloutenka typu A

Vhodné je očkovat při výjezdu do zemí s vysokým výskytem tohoto onemocnění, u lidí vyskytujících se ve velkých kolektivech, zaměstnance stravovacích zařízení, osoby s rizikovým chováním. Celkem je potřeba aplikovat 2 dávky. Přeočkování po 10 letech. Cena očkovací vakcíny zhruba 1500 Kč za dávku.

Žloutenka typu B

Tento typ žloutenky je mnohem závažnější než typ A, múže vést i k cirhoze jater. Přenáší se krví a ostatními tělními tekutinami. Doporučuje se při cestě do endemických oblastí a u lidí s rizikových chováním. Celkem je potřeba aplikovat 3 dávky. Cena očkovací vakcíny zhruba 900,- Kč za dávku.

Kombinovaná očkovací látka proti žloutence typu A+B

Jedná se o kombinovanou vakcínu. Celkem je potřeba aplikovat 3 dávky. Přeočkování po 10 letech. Cena očkovací vakcíny zhruba 1700 Kč za dávku.

Klíšťová encefalitida

Je virové onemocnění centrální nervové soustavy, které je přenášeno na člověka všemi vývojovými formami klíšťat. Výskyt tohoto onemocnění vrcholí v létě. Očkování se zahajuje v zimních měsících. Celkem je potřeba aplikovat 3 dávky. Přeočkování po 3 – 4 letech. Cena očkovací vakcíny zhruba 900,- Kč za dávku.
(Toto očkování nechrání proti borelióze, která je také přenášena klíšťaty, ale je způsobena jiným mikroorganismem. Má jiné projevy, prvním a nápadným je zarudnutí v místě přisátí klíštěte. Toto onemocnění je častější než encefalitida, ale očkovací látka není zatím k dispozici.)

Vytahování klíšťat: Klíšťata je nejlépe odstraňovat co nejdříve, a to pinzetou kývavými pohyby. Klíštětem nekruťte! Nepoužívejte žádné oleje ani krémy, protože se tím zvyšuje riziko vstupu infekce do rány. Kůži desinfikujte Jodisolem nebo Septonexem před i po vytažení klíštěte. Pokud se klíště přetrhne, tak zbytek sacího ústrojí v ráně již nezvyšuje riziko přenosu klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy.

Očkování před výjezdem do zahraničí

Ambulance cestovní medicíny MUDr. D. Sedláčkové v MAX Centru
tel: 546 216 556 (včetně vystavení mezinárodního očkovacího průkazu)
Je vhodné se kontaktovat tak 2 měsíce před plánovaným odjezdem,aby mohlo proběhnout veškeré potřebné očkování.

Očkování osob poraněných použitou injekční jehlou

Infekční klinika FN Bohunice
tel: 547 191 111

Očkování proti vzteklině

Provádí antirabické centrum kliniky infekčních chorob FN Bohunice.
Vzteklina je smrtelné virové onemocnění postihující nervový systém. Přenáší se nejčastěji kousnutím nemocným zvířetem. Jelikož se jedná o smrtelné a nevyléčitelné onemocnění, je zcela bezpodmínečně nutné dbát na prevenci. Ta spočívá v opakovaném vyšetření zvířete (většinou psa) veterinářem. Pokud pacient zná majitele zvířete, které ho pokousalo, pak tento zabezpečí vyšetření zvířete veterinářem. Jestliže to majitel odmítá, je třeba informovat policii, která jej k vyšetření donutí. Pokud nelze do 48 hodin od poranění doložit neinfekčnost zvířete, je nutno zahájit preventivní očkování.